Kolektory słoneczne - ekologicznie i oszczędnie
Przy spełnieniu określonych warunków i przeanalizowaniu wszystkich potrzeb i możliwości, instalacja kolektorów słonecznych może być ekonomiczna, ale czy zawsze jest ekologiczna? Na pierwszy rzut oka tak. Prądem zasilamy jedynie małą pompę obiegu solarnego, a pozyskujemy darmową energię słoneczną. Ograniczamy w ten sposób zużycie energii cieplnej ze źródeł konwencjonalnych oraz emisję spalin z nieefektywnych kotłów.
Niewyczerpalne i czyste ekologicznie źródło energii stanowi m.in. energia promieniowania słonecznego, a najprostszym urządzeniem do jej praktycznego wykorzystania jest kolektor słoneczny.
Polska pod względem nasłonecznienia ma podobne warunki jak np. Niemcy i Francja. Występujące nasłonecznienie na terenie Polski pozwala na skorzystanie z tego darmowego źródła energii, toteż instalacje solarne mogą pokrywać do 60% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną niezbędną do podgrzania przede wszystkim wody użytkowej, zmniejszając koszty domowe. Najsłabsze warunki znajdują się na Śląsku - w obszarze znajdującym się na styku Czech, Niemiec i Polski. Słabo nasłonecznione jest także wybrzeże (wyjąwszy jego zachodnią część).
Kolektory płaskie składają się z absorbera przezroczystej osłony zbudowanej ze specjalnego rodzaju szkła, ramy (najczęściej aluminiowej lub stalowej) oraz izolacji. W kolektorach próżniowych powierzchnia absorbująca znajduje się wewnątrz szklanych rurek. Ze względu na panującą w nich próżnię, muszą być one szczególnie odporne na działanie ciśnienia.
Używanie zestawów solarnych jest nie tylko ekonomiczne ale też ekologiczne. Takie rozwiązanie nie zanieczyszcza atmosfery i przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów, takich jak: dwutlenek węgla, azot i siarka. Na korzyść kolektorów słonecznych przemawia również fakt, że energia słoneczna jest czysta i darmowa, zaś instalacja solarna to technologia bezodpadowa, nie zużywająca ziemskich zasobów naturalnych i przyjazna dla środowiska naturalnego.
Napisz komentarz