dzialkinad-jeziorem

Ceny działek w 2018 - prognozy

Dzisiaj mniej ekologicznie, a raczej informacyjnie, jako że Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych swoją działalność statutową utrzymuje w dużej mierze ze sprzedaży gruntów (większość z nich położona jest nad jeziorami na Warmii i Mazurach).

Coraz cięzej jest zakupić okazyjnie działkę budowlaną w którejś z dużych aglomeracji. Niedrogie grunty pod budowę domu jednorodzinnego trzeba więc szukać z dala od nich.

O wartości działek decyduje wiele czynników. Głównym jest lokalizacja  (stąd też takie ceny w Warszawie). Następnie powierzchnia i kształt terenu oraz potencjał wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sąsiedztwo, w jakim działka jest położona. Istotne jest też uzbrojenie działki.

Ceny działek w 2018 w województwie warmińsko-mazurskim

Jeżeli chodzi o Olsztyn na tle innych miast w Polsce wypada bardzo dobrze cenowo 225 PLN/m2. Taniej działke zakupimy jedynie w Gorzowie, Rzeszowie i Opolu z czego dwa ostatnie mają bardzo niskie ceny różnicowe.  Zaś najdorżej jak nietrudno zgadnąć w Warszawie 1117PLN/m2 oraz innych większy miastach tj. Kraków, Wrocław, Gdańsk 500-600 PLN/m2.

Według Szybko.pl przeciętna cena ofertowa w stolicy wynosiła pod koniec marca 930 zł za m kw., a więc przez rok wzrosła aż o 16 proc.

Serwis Oferty.net przedstawił analizę opublikowanych w marcu ofert gruntów pod zabudowę jednorodzinną, zlokalizowanych w powiatach graniczących z miastami wojewódzkimi. Na podstawie analizy najmniej wydamy na działki położone pod Olsztynem. W odległości zaledwie kilku kilometrów od tego miasta można znaleźć działkę o średniej powierzchni 1478 m kw., w cenie ofertowej 98 zł za metr.

Co się tyczy województw warmińsko-mazurskie  wypada decydowanie najlepiej. Jedynie 79 PLN/m2 czyli prawie trzykrotnie taniej niż w województwie mazowieckim - najdroższym ze wszystkich w całej Polsce.

Działki siedliskowe

Kupując działkę siedliskową, trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to działka rolna, a nie budowlana. Jeśli w gminnym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego taka działka nie jest przeznaczona na cele osadnicze, a w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma zabudowy, to procedury związane z uzyskaniem zgody na budowę domu są skomplikowane i kosztowne. Żeby uzyskać warunki zabudowy na takim gruncie, musi on spełniać trzy warunki: (musi mieć powierzchnię większą niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w danej gminie - na ogół jest to 8-10 ha, (planowana lokalizacja budynku musi mieć dostęp do drogi publicznej, (inwestor dostanie zapewnienie od dostawców mediów (wody i energii elektrycznej), że istnieje możliwość ich podłączenia do domu.

Podsumowując województwo warmińsko-mazurskie oferuje bardzo korzystne ceny przy jakże pięknych widokach (wystarczy spojrzeć na zdjęcia działek na naszej stronie. Ceny w 2018 mają wzrosnąć w województwach i miastach.

Źródło: Raport Szybko.pl, Raport Oferty.net 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *